Job
Mathematical Problems (Show your steps/calculation)

A school store sells only one kind of pen and pencil at a uniform price per pen or per pencil. If the cost of 3 pens and 6 pencils is twice that of 12 pens and 4 pencils, then the total cost of 2 pens and 4 pencils is how many times that of one pen?

Created: 2 years ago | Updated: 9 months ago
Updated: 9 months ago
Ans :

Let, the price of pen and pencil be x Tk. and y Tk. respectively.

According to question =

2(3x+6y)=12x+4y

=6x+12y=12x+4y

=6x=8y

y=6x8=3x4.............(i)

2 pens and 4 pencils cost

=2x+4y

=2x+4×3x4

=2x+3x

=5x

That means 2x+4y=5x

i.e. the total cost of 2 pens and 4 pencils is equal to the 5 times of one pen.

1 year ago

গণিত

.

Content added By
Content updated By
Promotion